Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji – II Konferencja 19.04.2015

Schroniska dla zwierząt w Polsce wciąż są przepełnione. Według danych z Raportu rocznego Głównego Lekarza Weterynarii z wizytacji schronisk dla zwierząt (opublikowanego 21 stycznia br. na stronie wetgiw.gov.pl), w roku 2013 w 174 schroniskach przebywało ponad 106 tysięcy psów oraz blisko 27 i pół tysiąca kotów. Do tych liczb należałoby jeszcze dodać psy i koty przebywające pod opieką fundacji prozwierzęcych, które znalazły schronienie w domach tymczasowych. Ale nawet nie wiadomo ile jest takich zwierząt, gdyż nikt nie prowadzi tego typu statystyk. Mimo iż dane są niepełne, jednoznacznie wskazują na skalę problemu bezdomności zwierząt w Polsce. Temu, w jaki sposób prawidłowo przygotowywać psy i koty przebywające w schroniskach oraz w domach tymczasowych do adopcji, poświęcona będzie Konferencja, która niebawem zostanie zorganizowana pod Poznaniem.

W niedzielę 19 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim w Kostrzynie Wielkopolskim koło Poznania odbędzie się II Konferencja pod hasłem „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”. W tym wyjątkowym wydarzeniu wezmą udział pracownicy schronisk, wolontariusze, osoby prowadzące przytuliska i domy tymczasowe dla zwierząt, a także działacze fundacji i stowarzyszeń prozwierzęcych. Natomiast prelegentami, którzy podzielą się swą wiedzą oraz doświadczeniem, będą praktykujący behawioryści, specjaliści w dziedzinie zwalczania bezdomności zwierząt, osoby powszechnie znane i szanowane w środowiskach prozwierzęcych: Aleksandra Gabara (założycielka szkoły Pozytywne Szkolenie Psów "Dobry Piesek" w Bydgoszczy), Marta Lichnerowicz (dyrektor Niepublicznego Centrum Kształcenia Silva Lupus w Koleczkowie k. Gdyni), Dorota Wiland (psycholog zwierząt, prezes Fundacji na rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMALIA) i Marek Szrejter (behawiorysta COAPE).

Uczestnicy Konferencji zdobędą wiedzę dot. metod pracy z bezdomnymi zwierzętami, umożliwiających przygotowanie psów i kotów do skutecznej adopcji. Będą mieli okazję wysłuchać prelekcji o następujących tematach:
• "Poprawa dobrostanu psów i zwiększenie szans na udaną adopcję poprzez realizację programu szkolenia w schronisku – "Lira" Bydgoszcz" (Aleksandra Gabara)
• "Socjalizacja i resocjalizacja psów w schronisku" (Marek Szrejter)
• "Wzbogacanie środowiska jako element zapobiegania problemom behawioralnym
w schronisku" (Marta Lichnerowicz)
• "Rola domu tymczasowego w udanej adopcji psów" (Dorota Wiland)

„Celem organizatorów Konferencji jest stała współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy schroniskami i fundacjami w zakresie dobrostanu zwierząt schroniskowych oraz skuteczności adopcji. Cykliczne spotkania w ramach naszej Konferencji mają służyć poszerzaniu wiedzy, wymianie doświadczeń i dyskusji. Wykładowcy są praktykami, na co dzień współpracują ze schroniskami i prowadzą programy autorskie, dlatego ich wiedza jest dla nas bardzo cenna. Mam nadzieję, że powstające Schronisko Dla Zwierząt w Skałowie będzie gospodarzem wielu podobnych spotkań.” – mówi Lidia Rychlewska prowadząca Szkołę i klub „Psiaki Poznaniaki”, realizatorka programu „Fajny Pies, ale Bezdomny”.

Pierwsza Konferencja pod tym samym tytułem odbyła się w październiku 2012 roku w Czerlejnie koło Kostrzyna Wielkopolskiego. Wzięło w niej udział ponad 50 osób. Uczestnicy spotkania podkreślali ważną rolę Konferencji, która dała im możliwość zdobycia cennej wiedzy, jak również wymiany doświadczeń zawodowych. Organizatorzy przewidują, iż w tym roku podczas Konferencji spotka się ok. 80 – 100 osób, którym na sercu leży dobro psów i kotów przebywających w schroniskach, przytuliskach i domach tymczasowych.

Tegoroczną Konferencję pod hasłem „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji” organizują: Schronisko dla Zwierząt w Skałowie (w budowie), Szkoła i klub „Psiaki Poznaniaki”, Fundacja dla Zwierząt ANIMALIA oraz „Pomagamy Schroniskom”. Natomiast gospodarzami wydarzenia są Urząd Miejski w Kostrzynie Wielkopolskim i Związek Międzygminny "Schronisko dla Zwierząt", który wspólnymi siłami jedenastu gmin buduje Schronisko dla Zwierząt w Skałowie.

Patronat medialny nad Konferencją objęły TVP Poznań, magazyn „Kocie Sprawy” oraz portale internetowe: ZooPraca.pl, SwiatKotow.pl, Psy24.pl.

Konferencję wspierają: agencja reklamowa about ad oraz Druk Poznań.

Szczegółowe informacje na temat Konferencji oraz link do formularza zgłoszeniowego są dostępne w opisie wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook: https://www.facebook.com/events/1379359048973232/
oraz na stronach:
http://schronisko-skalowo.pl/

Główna v03

Kontakt dla mediów:
Lidia Rychlewska
tel. 501 679 715
e-mail: lidia@psiakipoznaniaki.pl

Aktualności

16 maja 2024
Pomocna dłoń od Darczyńców
Kolejny zaangażowany Darczyńca postanowił dołączyć do grona firm, które nas wspierają.Serdecznie dziękujemy i ślemy pozdrowienia Sklepowi ROYAL SHOP. Wspólnie możemy…
Czytaj więcej
24 kwietnia 2024
18-ste urodziny Fundacji dla zwierząt Animalia!
Kochani! Animalia kończy 18 lat!To już AŻ 18 lat pomagania zwierzętom!!! Bądźcie tego dnia z nami! Świętujmy razem! Zapraszamy wszystkich…
Czytaj więcej
12 lutego 2024
Masz niepotrzebne książki? Przekaż je nam i pomóż naszym podopiecznym!
Kochani! Planujemy kolejną edycję stacjonarnego bazarku różności na rzecz podopiecznych naszej fundacji i mamy do Was prośbę. Jeżeli macie książki,…
Czytaj więcej