Nie porzucaj! Zabierz zwierzaka na wakacje!

Wakacje to czas wyjazdów we wszystkie zakątki Polski i Europy. Okres leniuchowania na plaży, górskich wędrówek i zwiedzania. Niestety jest to też nadal czas porzucania pupili… Problem wciąż powracający, mimo tak wielu możliwości opieki nad zwierzęciem. 

Porzucony zwierzak przeżywa traumę

Okres wakacji to dla schronisk i fundacji czas wzmożonej gotowości. Każdego dnia odnajdywane są porzucone zwierzęta przywiązane do drzew albo błąkające się przy drogach szybkiego ruchu. Pupil nigdy nie rozumie dlaczego został porzucony… Przecież mieszkał w “kochającym” domu, a nagle zostaje sam, pozostawiony na pastwę losu. Jeśli ma szczęście i ktoś go zauważy, może uda mu się znaleźć lepsze miejsce, jeśli nie – zginie pod kołami samochodu… Ponadto w Polsce czyn porzucenia zagrożony jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności, o czym rokrocznie informuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Mimo tego wciąż notowane są przypadki porzucania zwierząt – szczególnie podczas miesięcy letnich. 

Gdzie można zostawić psa lub kota na wyjazd wakacyjny?

Opiekunowie zwierząt nadal nie wiedzą co zrobić z pupilem, którego nie mogą zabrać ze sobą na wakacje, jeśli nie mają możliwości zwrócenia się do osoby z rodziny czy grona znajomych. Naprzeciw wychodzą im hotele dla zwierząt lub petsitterzy, czyli osoby kochające zwierzęta, które za opłatą zadbają o pupila w domu opiekuna. Dobrą opcją są również hotele dla zwierząt, gdzie pies czy kot może spędzić czas pod specjalistyczną opieką. 

Zabierz zwierzaka ze sobą!

Obecnie  coraz więcej miejsc w turystycznych miejscowościach akceptuje pobyt zwierząt domowych. Jeśli decydujemy się na opiekę nad zwierzęciem, traktujmy je jak członka rodziny! Zabierzmy je ze sobą i spędźmy razem wakacyjny czas. W Polsce jest mnóstwo gospodarstw agroturystycznych przyjaznych zwierzętom. Nasz pupil będzie mógł wypoczywać razem z nami. Nie porzucajmy zwierząt, które mają do swoich opiekunów pełne zaufanie i które kochają swoich ludzi bezgranicznie…

tekst: Weronika Nowak – wolontariuszka Fundacji Animalia

Zdjęcia: Weronika Nowak, Adobe Stock

Artykuł powstał w ramach współpracy z Poznański Prestiż.

Aktualności

14 listopada 2023
Kup kalendarz na 2024 i wesprzyj naszych podopiecznych!
Jak już dobrze wiecie MAMY KALENDARZ NA 2024 ROK! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ciężka praca przezdolnej Magdy vote…
Czytaj więcej
16 października 2023
Głosuj w akcji Nakarm Koty z Cote i pomóż naszym kotom wygrać karmę!
Kochani, bierzemy po raz kolejny udział w akcji Nakarm Koty z Cote 11. 🎉🎉🎉 Bardzo nas to cieszy, bo to…
Czytaj więcej
7 października 2023
Kalendarze 2024, jest na co czekać!
Szykujemy dla Was coś specjalnego! Razem z vote for pralka pracujemy nad kalendarzem na rok 2024! Zobaczcie jakie cudne grafiki…
Czytaj więcej