Upał. Jak pomóc przetrwać go zwierzakom.
Upał …żar leje się z nieba… Pamiętajmy o naszych zwierzakach i o tych wolnożyjących i dzikich zwierzętach też!
W te dni najbardziej cierpią zwierzęta łańcuchowe – oraz te które żyją w kojcach i które nie mogą po prostu odejść w cień kiedy jest za gorąco.
- Jeśli widzisz, że jakiś zwierzak jest w takiej sytuacji – zwróć uwagę właścicielowi.
- Jeśli to nie pomoże – dzwoń na Policję lub dzwoń na Straż Miejską/Gminną.
- Jeśli możesz po prostu przynieś wodę i napój takiego biedaka!
Nie wahaj się! Wystawienie miski z wodą może im pomóc przetrwać upały i uratować życie…
Kilka informacji – jak przetrwać bezpiecznie upały :
1. PAMIĘTAJCIE O ŚWIEŻEJ WODZIE DLA SWOICH ZWIERZAKÓW
Ważne jest, aby zwierzę miało do niej stały dostęp. Najlepiej rozstawić w mieszkaniu kilka misek i wymieniać w nich wodę, co kilka godzin. Można również wrzucić do niej kilka kostek lodu, aby w ten sposób zachęcić zwierzaka do picia. Jednakże woda nie powinna być za zimna – nie trudno o przeziębienie nawet latem! Dobrym rozwiązaniem na gorące dni są poidła dla zwierząt w formie fontann i wodospadów. Woda jest przez nie cały czas filtrowana, a wiadomo że zwierzak chętniej wypije właśnie taką – to znaczy czystą i bieżącą – wodę.
2. NIE SPACERUJCIE Z PSEM PO NAGRZANYM ASFALCIE
Asfalt bardzo szybko nagrzewa się w upalne dni – jego temperatura może osiągnąć nawet 70 stopni! Pies stąpający po nim może nabawić się odparzenia opuszek łap. Wybierajcie zatem takie
miejsca na spacery, które pokryte są ziemią lub trawą. Omijajcie nagrzane powierzchnie i szukajcie cienia. Poza tym najlepiej spacerować z psem w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy temperatura powietrzna jest niższa. Warto również zabierać ze sobą poidło z wodą dla pupila. W przypadku, gdy mamy większego psa, który niepewnie czuje się podczas spaceru i źle reaguje na ludzi i inne psy musimy założyć mu kaganiec. Należy wtedy zwrócić uwagę na to, aby kaganiec umożliwiał psu ziajanie – bowiem w ten sposób pies schładza swój organizm.
3. OGRANICZCIE RUCH ZWIERZĘCIA
W upały najlepiej odpuścić sobie długie spacery i ograniczyć zabawę z psem. Aportowanie i bieganie nie wchodzi w grę. To samo dotyczy się zabawy z kotami – nie angażujcie ich w pogonie za pikami i piórkami w ciągu dnia. Zwierzaki zapewne uaktywnią się wieczorem lub w nocy, dlatego postaracie się zorganizować czas tak, aby wtedy zapewnić im trochę rozrywki.
4. NIE ZOSTAWIAJCIE ZWIERZAKA PRZY SKLEPIE LUB W SAMOCHODZIE
Ogólnie jesteśmy przeciwni tego typu zachowaniu w ciągu całego roku. Zwierzę pozostawione bez opieki narażone jest na atak ze strony innego zwierzęcia…a także człowieka. Jesteśmy zdania, że warto zwrócić uwagę na to zwłaszcza latem, aby powstrzymać się od łączenia zakupów ze spacerem z psem. Pies przywiązany przy sklepie lub pozostawiony w samochodzie narażony jest na przegrzanie lub udar cieplny, który może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. W gorący dzień temperatura wewnątrz auta może podskoczyć, aż do 60 stopni!
W obniżeniu temperatury nie pomagają uchylone okna. Dlatego apelujemy – gdy widzicie zwierzę (nie tylko psa) uwięzione w samochodzie – natychmiast interweniujcie! Taką sytuację można zgłosić dzwoniąc na Policję (997), czy Straż Miejską/Eko Patrol (Poznań – 986).
W kryzysowej sytuacji należy interweniować bezpośrednio – to znaczy wybijając szybę samochodu.
5 ZAPEWNIJCIE ZWIERZAKOWI DOSTĘP DO CHŁODNEGO MIEJSCA
W tym celu najlepiej przenieść posłanie zwierzęcia w chłodniejsze miejsce w mieszkaniu, np. do łazienki albo kuchni. Zwierzę wtedy chętniej spędzi tam czas. Można również zwilżyć ręczniki i szmatki, a następnie rozłożyć je w miejscach, gdzie najchętniej zwierzę odpoczywa.
6. SCHŁODŹCIE CIAŁO ZWIERZĘCIA
Można schłodzić ciało zwierzaka polewając go wodą lub przygotowując dla niego kąpiel. Nie należny jednak moczyć i spryskiwać zwierzęcia wodą w ciągu dnia – to może tylko doprowadzić do większego przegrzania. Kąpiele powinny odbywać się w godzinach porannych lub wieczornych – nigdy popołudniowych, to znaczy wtedy gdy temperatury osiągają najwyższe wyniki. W przypadku zwierząt (dotyczy zwłaszcza psów) o długiej sierści lub włosiu można pomyśleć o wizycie u groomera lub własnoręcznie ostrzyc zwierzaka, pozbywając się w ten sposób nadmiaru owłosienia.
7. ZABEZPIECZCIE OKNA I BALKON
Latem częściej uchylamy okna i otwieramy drzwi balkonowe, aby wywietrzyć i schłodzić nagrzane mieszkanie. Niestety, ale często nie myślimy wtedy o bezpieczeństwie naszych zwierząt. Zwłaszcza latem jesteśmy świadkami sytuacji (lub ich obserwatorami na portalach społecznościowych), w których dochodzi do wypadku – zakleszczenia kota w uchylonym oknie lub wypadnięcia z balkonu. Dlatego apelujemy – jeżeli chcecie mieć zwierzę bądźcie odpowiedzialni i zapewnijcie mu bezpieczeństwo osiatkowując okna i balkony. Jest to niedrogi wydatek, a zapewni on Wam wygodę i możliwość wietrzenia mieszkania, a przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo zwierzęcia.
8. UWAŻAJCIE NA ZMIENNIE WARUNKI POGODOWE
Lato to także czas gwałtownych i niezapowiedzianych burz i wyładowań atmosferycznych, na które źle reagują bojaźliwe zwierzęta. Jeżeli nasz pies/kot boi się odgłosu grzmotów i błysku błyskawic postarajmy się zapewnić mu miejsce, w którym będzie czuć się bezpiecznie (może to był kuchnia lub łazienka). Zasłońmy okna, włączmy telewizor (aby częściowo zagłuszył hałas grzmotów), pod żadnym pozorem nie głaszczmy zwierzaka i nie uspakajajmy (to może tylko wywołać większy stres). Jeżeli zwierzę bardzo źle reaguje w takich sytuacjach możemy udać się po poradę do zaufanego weterynarza i/lub bahawiorysty. Pierwszy z nich może zapisać tabletki uspokajające, które są w 100 % bezpieczne dla zwierzaka, drugi – poleci jak zminimalizować stres u zwierzęcia (np. pokaże jak wykonać masaż relaksujący).