Kocia Pierwsza Pomoc. Trucizny.
Właściciele kotów często wychodzą z założenia, że zwierzęta pod wpływem instynktu samozachowawczego nie zjedzą czegoś, co mogłoby im zaszkodzić. Jednak jest zupełnie inaczej, a zatrucia zdarzają się często. Lista trujących substancji jest naprawdę długa.
- TRUJĄCE ROŚLINY
Dlatego tak ważne jest, by przed zakupem nowej rośliny sprawdzić, czy nie jest trująca dla kota.Nawetjeżelizwierzę nie interesuje się roślinami, które znajdują się w domu powinieneś mieć na uwadze fakt, że w jego otoczeniumimo wszystko nie powinna znajdować się roślina, która może mu zaszkodzić. Nigdy nie wiemy jaki pomysł wpadnie kotu do głowy.
2. TRUTKA NA SZCZURY
Zawiera substancje przeciwzakrzepowe, które powodują krwawienia wewnętrzne. Objawy mogą pojawić się dopiero po kilku dniach od spożycia, nawet po udzieleniu pomocy mogą utrzymywać się do kilku tygodni. W przypadku, gdy zwierzę wiezione do weterynarza zaczyna wymiotować, należy otworzyć wszystkie okna by nie wdychać wydalin, ponieważ może to dodatkowo spowodować silne podrażnienie płuc zarówno u właściciela jak i zwierzęcia.
W przypadku połknięcia toksyny należy natychmiast udać się do weterynarza oraz pod żadnym pozorem nie podawać kotu żadnego jedzenia, ani płynów, zwłaszcza mleka.
3. CZEKOLADA
Zawiera niestrawialny i śmiertelnie toksyczny dla zwierząt alkaloid (teobromina), którymoże utrzymywać się w organizmie nawet 72 godziny.
Przy podejrzeniach zjedzenia przez zwierzaka czekolady, koniecznie wywołaj wymioty i bezzwłocznie udaj się ze zwierzęciem do weterynarza.
4. SUBSTANCJE OWADOBÓJCZE Z PERMETRYNĄ
Jest to organiczny związek chemiczny, silnie trujący dla owadów. Działa w sposób kontaktowy i żołądkowy. Permetryna jest składnikiem wielu owadobójczych środków dla ludzi jak i psów. Jednak dla kotów jest to skrajnie trująca substancja.
Z tego powodu nigdy nie wolno podawać kotu psich preparatów przeciw kleszczom, pchłom i komarom. W przypadku omyłkowego podania bezzwłocznie udać się do weterynarza.
Jednak zaleca się podawanie substancji przeciwpchelnych tylko w gabinecie weterynaryjnym przez wykwalifikowany personel.
5. LEKARSTWA
Bywa, że zwierzęta mogą przyjmować ludzkie leki, ale pamiętaj, że wszystkie podawane lekarstwa powinny być konsultowane z weterynarzem!
6. WARZYWA CEBULOWE
Cebula, czosnek, por i inne warzywa z rodziny cebulowych są skrajnie trujące, prowadzą do niedokrwistości, niszcząc czerwone krwinki. Mięsny farsz do pierogów z dodatkiem cebuli czy mięso z czosnkiem – nigdy nie podawaj takich rzeczy swojemu kotu!
Po zjedzeniu przez kota tych warzyw, bezzwłocznie udaj się do weterynarza, ponieważ ich spożycie może grozić śmiercią!
7. MLEKO
Mleko co prawda nie jest trujące, jednak zawiera cukier zwany laktozą. Koty nie posiadają enzymu (laktazy) trawiącego laktozę. Podając kotu mleko fundujesz mu bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. Laktoza jest szczególnie niebezpieczna (zagrażająca nawet życiu) dla małych kociąt!
A MÓJ KOT PIJE MLEKO I MA SIĘ ŚWIETNIE!
To argument bardzo często wymieniany przez właścicieli zwierząt. Zdarza się, że zwierzę nie ulegnie zatruciu lub skończy się na pojedynczych wymiotach, których nawet nie skojarzymy z podaniem mleka.
Jednak szkodliwe substancje potrafią się zbierać i powoli uszkadzać narządy takie jak nerki czy wątroba. Należy mieć nauwadze to, że badania jasno mówią co jest dla zwierzaka niezdrowe czy toksyczne. A wszystkie wiejskie mruczki, które dostają mleko i “nic im nie jest”,również mogą się zmagać z problemamispowodowanymi podaniem im szkodliwego dla zdrowia produktu, jednak takie koty są bardzo często wypuszczane samopas i nie wiadomo tak naprawdę co się wtedy z nimi dzieje. Właściciele nie widzą biegunki ani wzdętego brzucha.
Opiekunowie kotów powinni być odpowiedzialni i nie bagatelizować faktu o toksyczności danego produktu.
Wymienione produkty nie wyczerpują listy tego co może być dla naszych kotów i innych zwierząt domowych niebezpieczne. Najlepiej sprawdzić wszystko gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości.
Polecamy te dwie strony, a jeśli nie znajdziecie tam potzrebnych Wam informacji – kontakt z lekarzem weterynarii.
OBJAWY ZATRUCIA:
• Ślinotok
• Wymioty
• Biegunka
• Brak apetytu
• Kaszel, duszności i problemy z oddychaniem
• Nietypowe zabarwienie moczu (czerwone, brązowe)
• Zmiana koloru błon śluzowych (żółte bądź bardzo blade dziąsła)
• Drgawki i anafilaksja (niebezpieczne wstrząsy wywołane alergenem/toksynami)
• Przyspieszone tętno
• Gorączka
• Czasem agresja
• Senność, apatia
JAK RATOWAĆ?
Przy jakimkolwiek zatruciu bardzo ważna jest szybka reakcja. W przypadku zatruć pokarmowych najlepiej wywołać u zwierzęcia wymioty i natychmiast skontaktować się z weterynarzem. NIGDY nie wywołuj wymiotów, jeżeli masz podejrzenia, że doszło do zatrucia żrącą substancją. Wywołując wymioty w takiej sytuacji jedynie pogarszysz sytuację.
Podczas połknięcia przez zwierzę takiej substancji dochodzi do poparzenia jamy ustnej i przełyku. Prowokując wymioty narażasz kota na ponowne poparzenia. W tym przypadku podaj zwierzęciu dużą ilość wody, aby rozcieńczyć żrącą substancję.
JAK WYWOŁAĆ WYMIOTY?
Wymioty wywołuje się podając wodę utlenioną. Na każdy kilogram masy ciała podaj 2 ml płynu. Nie ma się co łudzić, że zwierze samo wypije wodę utlenioną, dlatego najlepiej podać ją strzykawką (bez igły). Czasami by wywołać wymioty potrzebna będzie kolejna dawka płynu. Wymioty można wywołać TYLKO I WYŁĄCZNIE wtedy, gdy zwierzę jest przytomne, uważając przy tym, by nie zachłysnęło się wymiocinami.
Powyższy post to czwarta część serii Pierwszej Pomocy u kotów.
Opracowanie: Zuzanna Janiszewska
➡️➡️➡️ KOCIA PIERWSZA POMOC – plik do pobrania poniżej: