Kocia Pierwsza Pomoc. Urazy mechaniczne.
Kolejna część cyklu Kocia Pierwsza Pomoc dotyczy urazów mechanicznych. Czasem przy kocich figlach może dojść do urazów takich jak rany otwarte, złamania czy urazy oka. Oczywistym jest fakt, że w takiej sytuacji trzeba bezzwłocznie udać się z nieszczęśnikiem do weterynarza. Jednak jak przewieźć zwierzę, by nie pogłębić urazu? Jak zatamować krwawienie, co zrobić gdy w ciele zwierzęcia znajdzie się ciało obce?
W tej części znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz dowiesz się również co zrobić z potrąconym kotem napotkanym na ulicy.
POTRĄCENIE. Ustawa o ochronie zwierząt: Art. 25. “Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3.” (lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej).
- BRAK POMOCY GROZI KARĄ GRZYWNY LUB ARESZTU!
Dodatkowo może zostać orzeczona wobec sprawcy nawiązka w wysokości do tysiąca złotych na cel związany z ochroną zwierząt.
- WZYWAJĄC WETERYNARZA. Leczenie rannego zwierzęcia jest odpłatne. Koszty ponosi właściciel, a w przypadku zwierząt bezdomnych gmina. Prawo nie precyzuje znaczenia pojęcia “stosownej pomocy”, nie mniej zawsze w takich przypadkach potrzebna jest pomoc weterynarza. Nawet, jeżeli zwierzę nie doznało urazów zewnętrznych, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że odniosło obrażenia wewnętrzne takie jak złamania czy krwotok. Jeżeli istnieje możliwość przetransportowania zwierzęcia do weterynarza na twardym podłożu, powinieneś z niej skorzystać.
Taki transport znacznie zmniejsza szansę na pogłębienie urazów w porównaniu do transportu bez stabilizacji. Może również zaistnieć potrzeba przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nie jest to zalecane w przypadku obcego zwierzęcia. Nie wiesz czy nie jest chore lub agresywne. Szczególnie po wypadku, gdy zwierzę jest pod wpływem adrenaliny.
- URAZY MECHANICZNE
- RANY OTWARTE
Jeżeli nie krwawi zabezpiecz ją, by zwierzę się nie wylizywało. Jeżeli rana krwawi, nałóż na ranę gazy i opatrunki jałowe, bądź jakikolwiek materiał, który masz pod ręką. Uciskaj ranę, a jeżeli opatrunek przesiąka krwią, dołóż kolejny. Bezzwłocznie udaj się do weterynarza.
2. CIAŁO OBCE
NIGDY nie wyciągaj ciała obcego z rany. Może to doprowadzić do krwawienia, którego nie będziesz w stanie zatamować. W momencie gdy przedmiot uszkodzi układ krwionośny, to właśnie on jest jedyną rzeczą, która tamuje krwawienie poprzez blokadę żył. Ranę z ciałem obcym zabezpiecz bandażami tak aby ustabilizować znajdujący się w niej przedmiot, by nie miał możliwości wypadnięcia lub przesunięcia. W razie krwawienia dołóż kolejne opatrunki dalej nie wyciągając ciała obcego z rany.
3. USZKODZONE OKO
W przypadku uszkodzenia oka, szczególnie, gdy znajduje się w nim ciało obce (którego nie wolno wyciągnąć, patrz “ciało obce”), zabandażuj oboje oczu. Dlaczego? Odkryte (zdrowe) oko mimowolnie będzie się poruszało w momencie “patrzenia”. I nawet jeśli zasłonisz uszkodzone oko, będzie ono wykonywało takie same ruchy jak to odkryte przez co uraz może się pogłębić. Zakrywając oboje oczu zmniejszasz ryzyko pogłębienia urazu związanego z ruchem oka.
Powyższy post to czwarta część serii Pierwszej Pomocy u kotów.
Opracowanie: Zuzanna Janiszewska
➡️➡️➡️ KOCIA PIERWSZA POMOC – plik do pobrania poniżej:
Oferty pracy w Poznaniu można znaleźć na stronie Jooble, portal któremu zwierzęta nie są obojętne i z którym współpracujemy.