Kocia Pierwsza Pomoc. RKO.

Resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) wykonuje się gdy dochodzi do zatrzymania serca oraz akcji oddechowej. Jej celem jest podtrzymanie podstawowych czynności życiowych (krążenie i oddychanie).

✔️ KIEDY NALEŻY PRZYSTĄPIĆ DO RKO?

Najpierw powinniśmy sprawdzić, czy zwierzę jest przytomne. W tym momencie powinniśmy zawołać zwierzaka, potrząsnąć nim i próbować nawiązać kontakt. To tak samo jak z człowiekiem. Gdy widzimy nieprzytomną osobę na ziemi, najpierw podchodzimy i sprawdzamy, czy reaguje na bodźce słuchowe i bólowe. Gdy zwierzę nie reaguje, kładziemy je na prawym boku, odchylamy głowę, otwieramy pysk i wyciągamy język. W tym momencie upewniamy się również, czy zwierzę się nie zadławiło i nie ma ciała obcego w pysku.

✔️ ODDECH: Odchyloną głowę zwierzęcia, z wyciągniętym językiem, odkładamy płasko na ziemię. Przykładamy do pyska policzek i ucho, starając się wysłyszeć oddech. Głowę trzymamy skierowaną w stronę klatki piersiowej zwierzaka, patrząc, czy się podnosi i opada.

✔️ PULS : Sprawdzanie pulsu w takich przypadkach, tak jak u człowieka, raczej nie jest stosowane. To znaczy – nie jest to szczególnie zalecane. Jako nieprzeszkolone osoby, które nie mają na co dzień styczności z takimi sytuacjami, ciężko nam będzie poprawnie wyczuć puls. Czy to pod wpływem stresu, czy chociażby tego, że nie wiemy gdzie i jak dokładnie chwycić zwierzę, by go wyczuć. Często osoby niedoświadczone mogą pomylić swój własny puls z pulsem poszkodowanego. Niemniej jednak, gdy chcemy sprawdzić puls pupila, najlepiej delikatnie ucisnąć dwoma palcami tylną łapę, w jej górnej części. Znajduje się tam tętnica udowa.
✔️ JAK PRZEPROWADZIĆ RKO?

Punkt, w którym musimy uciskać klatkę znajduje się po lewej stronie. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze ułożenie zwierzęcia na prawym boku!

• Zginamy przednią łapę zwierzaka w stronę klatki piersiowej, a punkt, w którym łokieć dotyka klatki jest miejscem, w którym umieszczamy dłoń i zaczynamy resuscytację. • Uciśnięcia powinny być przeprowadzone na 1/3 do 1/2 głębokości klatki piersiowej. 30 uciśnięć – później dwa wdechy. Szybkość uciśnięć powinna wynosić 100 na minutę.
“Analizując szereg eksperymentów wyciągnięto wniosek, że wdechy ratunkowe u psów i kotów powinny zawierać 10 mL/kg co jest równoznaczne z 1 sekundowym wdechem”Hopper i in., 2012
• Wykonując wdech u kota, powinniśmy objąć ustami nos i pyszczek. Bardzo ważne jest to, by nie wdmuchiwać zbyt dużej ilości powietrza. Jednak w przypadku, gdy reanimujemy zwierzę sami, powinniśmy zrezygnować z wdechów.

• Nie powinniśmy przerywać masażu serca, ze względu na małe gabaryty zwierzęcia. Przy odpowiednim udrożnieniu dróg oddechowych zwierzę, podczas masażu klatki piersiowej samoistnie będzie “zaciągać” powietrze.
❗ W KAŻDEJ SYTUACJI ZAGRAŻAJĄCEJ ŻYCIU LUB ZDROWIU ZWIERZĘCIA, UDAJEMY SIĘ DO WETERYNARZA! NAWET GDY WYDAJE NAM SIĘ, ŻE WSZYSTKO JEST JUŻ W PORZĄDKU. ❗

Powyższy post to druga część serii Pierwszej Pomocy u kotów.

Opracowanie: Zuzanna Janiszewska

Aktualności

16 marca 2023
Razem możemy więcej! Przekaż 1,5 % dla naszych podopiecznych!
Do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze 6 tygodni. Pamiętajcie prosimy o naszych podopiecznych przy rozliczeniach podatku. Razem możemy więcej. Nasz…
Czytaj więcej
11 lutego 2023
Kup kalendarz charytatywny i pomóż nam! Obniżona cena.
Pomóżcie nam sprzedać ten piękny i wyjątkowy kalendarz charytatywny Adoptuj mnie! 2023. Jeszcze trochę egzemplarzy zostało. Prosimy bardzo udostępniajcie dalej…
Czytaj więcej
13 stycznia 2023
Kalendarz charytatywny 2023 Adoptuj mnie!
Nasz kalendarz, który cały czas gorąco polecamy Waszej uwadze (link poniżej) nie wydarzyłby się bez Sponsorów!  Dziś szczególne podziękowania ślemy…
Czytaj więcej