Kocia Pierwsza Pomoc. RKO.
Resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) wykonuje się gdy dochodzi do zatrzymania serca oraz akcji oddechowej. Jej celem jest podtrzymanie podstawowych czynności życiowych (krążenie i oddychanie).
✔️ KIEDY NALEŻY PRZYSTĄPIĆ DO RKO?
Najpierw powinniśmy sprawdzić, czy zwierzę jest przytomne. W tym momencie powinniśmy zawołać zwierzaka, potrząsnąć nim i próbować nawiązać kontakt. To tak samo jak z człowiekiem. Gdy widzimy nieprzytomną osobę na ziemi, najpierw podchodzimy i sprawdzamy, czy reaguje na bodźce słuchowe i bólowe. Gdy zwierzę nie reaguje, kładziemy je na prawym boku, odchylamy głowę, otwieramy pysk i wyciągamy język. W tym momencie upewniamy się również, czy zwierzę się nie zadławiło i nie ma ciała obcego w pysku.
✔️ ODDECH: Odchyloną głowę zwierzęcia, z wyciągniętym językiem, odkładamy płasko na ziemię. Przykładamy do pyska policzek i ucho, starając się wysłyszeć oddech. Głowę trzymamy skierowaną w stronę klatki piersiowej zwierzaka, patrząc, czy się podnosi i opada.
✔️ PULS : Sprawdzanie pulsu w takich przypadkach, tak jak u człowieka, raczej nie jest stosowane. To znaczy – nie jest to szczególnie zalecane. Jako nieprzeszkolone osoby, które nie mają na co dzień styczności z takimi sytuacjami, ciężko nam będzie poprawnie wyczuć puls. Czy to pod wpływem stresu, czy chociażby tego, że nie wiemy gdzie i jak dokładnie chwycić zwierzę, by go wyczuć. Często osoby niedoświadczone mogą pomylić swój własny puls z pulsem poszkodowanego. Niemniej jednak, gdy chcemy sprawdzić puls pupila, najlepiej delikatnie ucisnąć dwoma palcami tylną łapę, w jej górnej części. Znajduje się tam tętnica udowa.
✔️ JAK PRZEPROWADZIĆ RKO?
Punkt, w którym musimy uciskać klatkę znajduje się po lewej stronie. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze ułożenie zwierzęcia na prawym boku!
• Zginamy przednią łapę zwierzaka w stronę klatki piersiowej, a punkt, w którym łokieć dotyka klatki jest miejscem, w którym umieszczamy dłoń i zaczynamy resuscytację. • Uciśnięcia powinny być przeprowadzone na 1/3 do 1/2 głębokości klatki piersiowej. 30 uciśnięć – później dwa wdechy. Szybkość uciśnięć powinna wynosić 100 na minutę.
“Analizując szereg eksperymentów wyciągnięto wniosek, że wdechy ratunkowe u psów i kotów powinny zawierać 10 mL/kg co jest równoznaczne z 1 sekundowym wdechem”Hopper i in., 2012
• Wykonując wdech u kota, powinniśmy objąć ustami nos i pyszczek. Bardzo ważne jest to, by nie wdmuchiwać zbyt dużej ilości powietrza. Jednak w przypadku, gdy reanimujemy zwierzę sami, powinniśmy zrezygnować z wdechów.
• Nie powinniśmy przerywać masażu serca, ze względu na małe gabaryty zwierzęcia. Przy odpowiednim udrożnieniu dróg oddechowych zwierzę, podczas masażu klatki piersiowej samoistnie będzie “zaciągać” powietrze.
❗ W KAŻDEJ SYTUACJI ZAGRAŻAJĄCEJ ŻYCIU LUB ZDROWIU ZWIERZĘCIA, UDAJEMY SIĘ DO WETERYNARZA! NAWET GDY WYDAJE NAM SIĘ, ŻE WSZYSTKO JEST JUŻ W PORZĄDKU. ❗
Powyższy post to druga część serii Pierwszej Pomocy u kotów.
Opracowanie: Zuzanna Janiszewska